Recenze Naruto ^.^

21. srpna 2007 v 9:31 | Shizu-chan |  Naruto recenze
Tak tady máte slíbenou recenzi k mojí nej. anime... a to Naruto ^.^ tak se hezky bavte ^.^Tak tady je jedno tuctové anime, co jsem si hned oblíbila... v tuto chvíli má něco přes 200 dílů a neustále vznikají další a další. Hned do začátku prozradím, že se řadí do kategorie shonen, konkrétně akční, vystupují v něm ninjové a nejsem si příliš jistá, jestli se odehrává v tomto světě, nicméně to v tomhle případě není ani příliš důležité. Ale nebudu to už dále protahovat, že...

Začneme troškou teorie...
Ninjové jsou lidé, kteří celý život pracují na svých technikách a bojových schopnostech. Každý ninja ovládá jiné techniky založené na jiném živlu. Některé techniky jsou neživelné (přeměna, klon, stínový klon) a některé jsou založeny na více živlech najednou. K jakékoliv technice je ale zapotřebí chakry - zvláštní vnitřní energie, bez které žádný živý tvor nemůže existovat. Chakra proudí vaším tělem úplně stejně jako třeba krev a má víceméně vlastní soustavu.
Teď přidám trošku čínského učení. Podle taoistů máme v těle energii nazvanou cchi. Existují dva typy cchi: Obnovitelná a neobnovitelná.
Obnovitelná cchi je energie, kterou lze doplňovat odpočinkem a stravou. Pokud však její množství klesne na nulu, zemřeme.
Neobnovitelná cchi je životní energie, se kterou se rodíme, během života ubývá a když klesne na nulu, zemřeme. Ubývání této energie se lidově říká stárnutí.
Tak já bych chakru připodobnila obnovitelnému typu cchi. Ninjové jí využívají a doplňují odpočinkem a jídlem. Pokud se vám ale název zdá zavádějící, v buddhistickém učení můžete najít pět chaker, které se nacházejí na různých místech našeho těla a jsou nezbytně důležité pro život. Připodobnění k čínské cchi se mi ale v tomto případě zdálo o něco přesnější.
Tak něco málo k ději, když jinak nedáte... ;)
Kdysi dávno ve skryté vesnici jménem Konoha (Listová vesnice) v zemi ohně žila obrovská devítiocasá liška, která byla hrozbou všem obyvatelům vesnice, nebo možná dokonce všem obyvatelům země. Ninjové se samozřejmě bránili a pomocí svých technik se snažili liščího démona zneškodnit, žádný z nich ale nebyl úspěšný a devítiocasá nestvůra stále ohrožovala všechny, kdo se jí postavili do cesty. Až jedné noci, kdy opět zaútočila na vesnici, se jí postavil její vůdce, Yondaime, nazývaný také čtvrtý Hokage. Ten nedokázal lišku zabít, místo toho ji však zapečetil do těla malého chlapce a sám přitom obětoval svůj život...
O dvanáct let později se setkáváme s malým blonďatým parchantem jménem Uzumaki Naruto, který dělá všechno proto, aby na sebe upozornil. Hoch bez rodičů a přátel, který není schopný pořádně vystudovat a složit zkoušky, udělá cokoliv, aby upoutal pozornost veškerého obyvatelstva. Například všebarevně pomaluje a zohyzdí sochy všech vůdců vesnice řádu Hokage. A můžeme ho sledovat, jak utíká ve snaze vyhnout se trestu. Člověk by si řekl, proč to asi dělá, ale jak to můžete vědět vy, když to neví ani on sám? Odpověď je vcelku jednoduchá. Narozdíl od něj, vy zřejmě víte, že osamělý člověk udělá všechno proto, aby byl středem pozornosti, a že malý Naruto je osamělý proto, že někde v jeho těle zatím stále ještě odpočívá hrůzostrašný devítiocasý liščí démon, kterého se všichni lidé ve vesnici bojí, a proto se chlapce straní.
Naruto ale nepatří mezi ty ignoranty, kterým by bylo všechno jedno. Na první pohled tak sice vypadá, ale velmi brzy zjistíte, že i on má svoje touhy a ideály, chtěl by odmaturovat a být vynikajícím ninjou, chtěl by mít přátele, na které se může spolehnout a zároveň je chránit, a chtěl by, aby ho lidé uznávali a vážili si ho. To pro něj ovšem nebude lehký úkol. Zatím je tu totiž jen jeden jediný člověk, který mu rozumí, a tím je jeho učitel Iruka. Ten však Narutovi otevře cestu, když mu po lítém boji se svým kolegou Mizukim, který se snažil Naruta využít, aby pro sebe získal jistý mocný svitek (o kterém se v průběhu série dozvíte, že vlastně nebyl tak mocný, jak se na první pohled zdálo), pomůže odmaturovat a stát se ninjou řádu gennin (to je nejnižší řád ninjů - druhý stupeň se nazývá chuunin, třetí jounin a čtvrtý, velice neobvyklý, je sannin. Existují jen tři ninjové řádu sannin). Ninjové řádu gennin jsou pak rozdělováni do týmů, které projdou jistým testem (jehož podrobnosti tu rozebírat nebudu, co by to pak bylo za překvapení ;)) a následně podnikají různé mise, aby pomohli lidem. A kde bychom byli, aby v tom nebyly peníze, že? Klienti za každou misi platí a ninjové, kteří misi splní, dostanou část peněz. Ninjové řádu gennin vykonávají jednoduché úkoly, jako např. najít ztracené zvíře, opravit střechu nebo vylovit brýle ze dna rybníka (a občas i tyto úkoly mohou být pěkně zapeklité ;)). Ninjové řádu chuunin se už mohou sem tam setkat i s nějakým tím soubojem a jouninové dostávají opravdu náročné mise, kde jde téměř neustále o život. A samozřejmě, že se najdou i takové mise, které jsou určené pro genniny a chuuniny a jsou extrémně náročné. To když náhodou klient nemá čím zaplatit těžkou misi...
V tuto chvíli ale musím vyvrátit myšlenku, která zřejmě napadne úplně každého čtenáře tohoto článku. Ne, Naruto není jen jednoduché oddychové epizodické anime. Týmy chodí na mise, které začínají a končí, avšak celá série má přesně jednu hlavní zápletku, která se velice brzy začne rozvíjet a proplétat jako hromada hadů (hehe, jen se koukejte dál a zjistíte, proč zrovna tohle přirovnání... ;)). Problém nastává, když přijdou velice nepopulární fillery, díly, které zdržují děj a odklánějí se od hlavní zápletky (pro nezasvěcené, vznikají ve chvíli, kdy dojde manga a je třeba pokračovat ve vytváření anime. Když pak vyjde nová kapitola mangy, divák se obvykle zklamaně dozví, že má úplně jiný děj než anime). Ano, musím vás zklamat, tohle anime má fillery a doteď neskončily (i když už asi potřetí rozhlásili, že fillery skončí, teď už to ale narozdíl od předtím vypadá docela nadějně). A musím říct, že konec fillerů toužebně očekávám, protože projednou zastávám názor, že koukat se na anime je o něco lepší než číst mangu. Obsahově se anime a manga vůbec neliší (až na ty fillery), jenom manga je o něco méně přehledná než anime a ve chvíli, kdy došlo k nějakému souboji, jsem přestávala být v obraze.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama